HTML

Naptár

május 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Hegyközi blogja

Nagyváradtól keletre a Berettyó és a Sebes-Körös közén elterülő dombvidéket nevezzük Bihari Hegyköznek. A középkor folyamán az Alföldtől az erdélyi határig húzódó Középkalota nevű tájegység része volt.A blogban információkat,híreket,fotókat és videókat olvashat és nézhet a Bihari Hegyközről '

Bihari Hegyközről

Nagyváradtól keletre a Berettyó és a Sebes-Körös közén elterülő dombvidéket nevezzük Bihari Hegyköznek. Jelesebb települései Bihar, Hegyközkovácsi, Kügy, Szalárd, Szent Imre Siter, Sitervölgy, Fegyvernek, Hegyköztóttelek, Hegyközcsatár, Hegyközújlak, Hegyközpályi, Hegyközszáldobágy stb.. Bővebben : biharihegykoz.5mp.eu

Rendszeresen látogassa a következő honlapokat :

Társblog : hegykozi.blogspot.ro

Facebook : facebook.com/hegykozioldala

Friss hírek, információk : hegykozcsatar.lapunk.hu

                                             hegykozcsatari.lapunk.hu

Isten hozta a Bihari Hegyközben '

Friss topikok

Utolsó kommentek

Nagyvárad és Bihari Hegyköz térképen

Kattintson a Google térképre ' '

Séta Nagyvárad és Siter között

Hegyközszáldobágy

2014.05.18. 14:42 Váradi Hegyközi

Hegyközszáldobágy falu Romániában, Bihar megyében.Nagyváradtól északnyugatra fekvő település.

Története

Hegyközszáldobágy neve 1465-ben tűnik fel először az oklevelekben Zaldobag néven, mint a Bályoki család birtoka, majd a későbbiekben azonban a váradi püspökség birtokaként szerepelt, amely birtokosa volt még az 1800-as évek elején is.
A település a török hódoltság és Várad ostromai alatt nem pusztult el.
1802-ben nagy tűzvész volt a településen, melyben a község nagy része leégett, ekkor a templom és a paplak is a tűz martaléka lett. A község új temploma 1830-ban készült el.
1849 után a püspökség birtoka majdnem mind erdő volt, 1800-as évek elején a püspökségen kívül részbirtoka volt itt a Kabos és a Szénássy családoknak is.
Borovszky feljegyezte a község régi, érdekesnek tartott helyneveit is, melyek a következők voltak: Bodonhegy, Szélhely, Vajda dűlő, Budarét, Játékdomb, és Veres-patak.
1910-ben 851 lakosából 850 magyar, 1 román nemzetiségű volt.
A trianoni békeszerződés előtt a település Bihar vármegyéhez tartozott.
Forrás : hu.wikipedia.org 

A Wikipédia bejegyzése a Borovszky által szerkesztett Magyarország vármegyéi és városai / Bihar vármegye községei (írója Vende Aladár) alapján készült. Jakó Zsigmond azonban a Bihar megye a török pusztítás előtt (Budapest, 1940, 346.old)azt írja, hogy Scaldubag (1226, Váradi regestrum 351. old.) illetve később Zaldubag (1236) formában említik. Tehát első említése 1226-ból való! Jakó ezt írja még:
"Nehezen megközelítő helyre, erdők közé települt és (...)katonai szempontok játszhattak közre megalapításánál.Jenő 1236-os határjárásából úgy látszik, hogy akkor még várnépek lakták.. (Kubinyi, I.13.l)A XVI. században már a váradi püspök birtoka és lakói főként szőlőtermesztéssel foglalkoztak. (Stat. 52, 56.l)[...] Neve magyar és hársfával benőtt helyet jelent." Forrás : Emese válasza

Hirek Hegyközszáldobágyról erdon.ro
                                                        nagyvarad.ro
Hamarosan a biharihegykoz.5mp.eu
                                                   
Hatyúk tava : Kattints a videóra '

Szüreti bál Hegyközszáldogágyon 2011-ben
 Forrás : facebook.com


 Hegyközszáldobágy  Forrás : picibaba.hu 
Forrás : emnt.org 
Teljes bejegyzés : hegykozi.blogspot.ro

Szólj hozzá!

Címkék: Románia Bihar megye Hegyközszáldobágy

A bejegyzés trackback címe:

https://hegykozi.blog.hu/api/trackback/id/tr896179197

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása