HTML

Naptár

május 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Hegyközi blogja

Nagyváradtól keletre a Berettyó és a Sebes-Körös közén elterülő dombvidéket nevezzük Bihari Hegyköznek. A középkor folyamán az Alföldtől az erdélyi határig húzódó Középkalota nevű tájegység része volt.A blogban információkat,híreket,fotókat és videókat olvashat és nézhet a Bihari Hegyközről '

Bihari Hegyközről

Nagyváradtól keletre a Berettyó és a Sebes-Körös közén elterülő dombvidéket nevezzük Bihari Hegyköznek. Jelesebb települései Bihar, Hegyközkovácsi, Kügy, Szalárd, Szent Imre Siter, Sitervölgy, Fegyvernek, Hegyköztóttelek, Hegyközcsatár, Hegyközújlak, Hegyközpályi, Hegyközszáldobágy stb.. Bővebben : biharihegykoz.5mp.eu

Rendszeresen látogassa a következő honlapokat :

Társblog : hegykozi.blogspot.ro

Facebook : facebook.com/hegykozioldala

Friss hírek, információk : hegykozcsatar.lapunk.hu

                                             hegykozcsatari.lapunk.hu

Isten hozta a Bihari Hegyközben '

Friss topikok

Utolsó kommentek

Nagyvárad és Bihari Hegyköz térképen

Kattintson a Google térképre ' '

Séta Nagyvárad és Siter között

Jákóhodos

2014.05.19. 11:43 Váradi Hegyközi

Jákóhodos (Hodoș), település Romániában, a PartiumbanBihar megyében.Nagyváradtól északra,Székelyhídtól délnyugatra, a Berettyó jobb partján, Szalárd és Paptamási közt fekvő település.

Jákóhodos, Hódos Árpád-kori település. Nevét már 1268-ban említette oklevél, mint a hodosi nemesek birtokát, kiknek egyik őse 1268 előtt a bihari várjobbágyok közé állt, de István ifjabb királyennek utódait: Chaz fiait a várjobbágyok közül kiemelve a királyi serviensek közé fogadta. Később (1301-1334 között) Jakab fiai: Nagy Jakó és Cikó a vármegye életében is vezető szerepet viseltek; mint fogott bírák, eskütársak és királyi emberek.
1332-ben már mint egyházas hely szerepelt a pápai tizedjegyzékben, papja ekkor 13 garas pápai tizedet fizetett.
Az 1300-as évek elejéig Hodos néven említették, 1349-ben azonban a Jákó család után felveszi a Jákó-Hodos nevet. A 16. században a Zólyomiak, a 19. század elején és közepén a Lévay, Szilágyi, Ilosvay, Vincze, Jármy, Kiss örökösök, Ercsey, Pesti és Bartos családok birtoka volt, a20. század elején pedig Bartos Gyula örököseinek és a nagyváradi 1. sz. püspökségnek volt itt nagyobb birtoka.
1851-ben Fényes Elek írta a településről:

Berettyó mellett, 958 református lakossal, s anyatemplommal. Határa 5000 hold, ... A Berettyóban sok halat és hires nagyságu rákokat halász; s ugyan ezen jövedelmes vizimalom áll. Birják: Porubszky István, Ercsey Zsigmond, Barthos Gábor, Szilágyi Gábor, Jármy László, Lévay Imre és Farkas, özv. Nagy Péterné Szilágyi Teréz asszony

1910-ben 1093 lakosából 1058 magyar, 17 román volt. Ebből 40 római katolikus, 997 református, 27 görögkeleti ortodox volt.
trianoni békeszerződés előtt Bihar vármegye Szalárdi járásához tartozott.

Jákóhodoshoz tartoztak Szárazerdő, Felső-Bartos, Nagy-Bartos, Nagy-Eperjes és Süvegd puszták is.

Süvegd puszta

Süvegd puszta egykor egyházas község volt.
1307-ben a Dunántúlon honos Osl nemzetségbeli András birtokaként szerepelt, de az Osliaktól a birtokot Teletlen Péter, Pál és György testvérek megvásárolták.
1341-ben az egész Hodos Nadányi János birtokában volt. 1357-ben már a birtok fele már a váradi püspöké lett.

Nevezetességek

  • Református temploma - részben középkori. A templomot 1818-ban alakították át.

1848-ban falainak mészrétege alatt Lugosy József debreceni tanár érdekes falfestményeket fedezett fel.
Forrás :  hu.wikipedia.org

Hosszú évek óta nem jártam a Szalárd községhez tartozó településen, ezért kihasználtam az alkalmat, és egy kicsit már itthon Váradon utánanéztem a település történetének. Jákóhodos, Hódos Árpád-kori település. Nevét már 1268-ban említette oklevél, mint a hodosi nemesek birtokát. Az 1300-as évek elejéig Hodos néven említették, 1349-ben azonban a Jákó család után felveszi a Jákó-Hodos nevet. A falu csendesen húzódik meg a Berettyó-partján, az itt élő emberek élik a mindennapi munkával elfoglalt életüket. Szalárd község két elöljárója, Nagy Miklós polgármester és Kendi Dezső alpolgármester is jelen volt azon az eseményen, melyet fenti soraimban említettem. Ők ketten és mellettük a magyar érdekvédelmi szervezet 10 tanácsosa igazi csapatmunkaként vezetik községüket, nem feledkezve el a hozzá tartozó két faluról, Hegyközszentimréről és Jákóhodosról, mindezt bárki tapasztalhatja, aki megfordul Szalárd községben. Igyekeznek és mindent megtesznek a rájuk bízott települések fejlesztéséért.
Teljes cikk : petocsilla.ro

Jákohodos Szalárd községhez tartozik

Hirek Jákohodosról erdon.ro
                                   reggeliujsag.ro 
                                   biharmegye.ro 
 Jákohodos nyílt csoport a facebook.com 

Fotók
 Jákohodos madártávlatból
Jákohodos 
Forrás : Jákohodos facebook.com    
Telje bejegyzés : hegykozi.blogspot.ro

Szólj hozzá!

Címkék: Románia Bihar megye Jákóhodos

A bejegyzés trackback címe:

https://hegykozi.blog.hu/api/trackback/id/tr496180463

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása