HTML

Naptár

május 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Hegyközi blogja

Nagyváradtól keletre a Berettyó és a Sebes-Körös közén elterülő dombvidéket nevezzük Bihari Hegyköznek. A középkor folyamán az Alföldtől az erdélyi határig húzódó Középkalota nevű tájegység része volt.A blogban információkat,híreket,fotókat és videókat olvashat és nézhet a Bihari Hegyközről '

Bihari Hegyközről

Nagyváradtól keletre a Berettyó és a Sebes-Körös közén elterülő dombvidéket nevezzük Bihari Hegyköznek. Jelesebb települései Bihar, Hegyközkovácsi, Kügy, Szalárd, Szent Imre Siter, Sitervölgy, Fegyvernek, Hegyköztóttelek, Hegyközcsatár, Hegyközújlak, Hegyközpályi, Hegyközszáldobágy stb.. Bővebben : biharihegykoz.5mp.eu

Rendszeresen látogassa a következő honlapokat :

Társblog : hegykozi.blogspot.ro

Facebook : facebook.com/hegykozioldala

Friss hírek, információk : hegykozcsatar.lapunk.hu

                                             hegykozcsatari.lapunk.hu

Isten hozta a Bihari Hegyközben '

Friss topikok

Utolsó kommentek

Nagyvárad és Bihari Hegyköz térképen

Kattintson a Google térképre ' '

Séta Nagyvárad és Siter között

Kügypuszta

2014.05.19. 11:36 Váradi Hegyközi

Kügypuszta vagy Kügyipuszta (Satu Nou), település Romániában, a PartiumbanBihar megyébenBihartól északra, Nyüved közelében fekvő település.

 Kügy Árpád-kori település volt. Nevét már 1177-ben Régeny határjárásában szomszédosaként Szerepelt olivér, majd 1213-ban Quid f. Oliverii; 1421-ben Kyd1448-ban Kywd1587-ben Kwgy,1588-ban Kwghy1599-ben Kiügy, Kwgi1808-ban Kugy aliis Kügy h. 1888-ban Kügy puszta,1913-ban Kügypuszta néven írták.
Kügypuszta (Kügy puszta) korábban Nyüved része volt. Kügy (Quid) néven már a 13. századbanközség volt. Névadó birtokosa után Quid néven nevezték, és már a Váradi Regestrumban is említették a 13. században, ahol Kügy nevű birtokosáról írtak, aki Olivér fia volt.
Kügy későbbi birtokosai Rajnáld fia János és a nyüvedi nemesek voltak, végül a koronára szállt.
1910-ben 203 lakosából 2 román, 201 magyar volt.
1956-ban 980 lakosa volt.
2002-es népszámláláskor 248 lakosából 13 román, 235 magyar volt.
Forrás : hu.wikipedia.org

Ha feltennénk a kérdést – vajon melyik a Bihari Református Egyházmegye legkisebb gyülekezete? – bizonyára sokan sok falura tippelnének. Ha azt kérdeznénk, melyik az a falu, melynek egyetlen utcája egyben nemzetközi országút is? – bizonyára újra több választ is kapnán, hiszen ilyenek is vannak. De mind a két kérdésre egyben a válasz: Kügypuszta. A Nagyváradtól északra,Paptamási  községhez tartozó falu határában suhannak el a megyeközpont felé, vagy onnan igyekvő vonatszerelvények – megállás nélkül, hiszen nincs állomás. (Ha lenne is, ismerve a vasútnál uralkodó tendenciát, valószínűleg nem lenne benne köszönet – a szerz.megj.) Bár az országút átszeli, az autósok csak annak okán lassítanak, hogy a közeli Biharon gyakran állnak lesben a közlekedésrendészet radarjai, és néha ide is átteszik hídfőállásukat. A sofőrök a “Satu Nou” román megnevezést olvashatják a magyar Kügypuszta mellett, amit talán a korábban használt magyar név magyarázhat. Bár, amikor a lexikon szerint még a Kis-Újfalu elnevezés dívott, nem volt szükség fordításra…
Teljes cikk : erdon.ro 

Fotók

 

   Kügypusztai református templom
Kügypusztai ravatolozó
Forrás : erdon.ro

Szólj hozzá!

Címkék: Románia Bihar megye Kügypuszta

A bejegyzés trackback címe:

https://hegykozi.blog.hu/api/trackback/id/tr406180451

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása