HTML

Naptár

május 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Hegyközi blogja

Nagyváradtól keletre a Berettyó és a Sebes-Körös közén elterülő dombvidéket nevezzük Bihari Hegyköznek. A középkor folyamán az Alföldtől az erdélyi határig húzódó Középkalota nevű tájegység része volt.A blogban információkat,híreket,fotókat és videókat olvashat és nézhet a Bihari Hegyközről '

Bihari Hegyközről

Nagyváradtól keletre a Berettyó és a Sebes-Körös közén elterülő dombvidéket nevezzük Bihari Hegyköznek. Jelesebb települései Bihar, Hegyközkovácsi, Kügy, Szalárd, Szent Imre Siter, Sitervölgy, Fegyvernek, Hegyköztóttelek, Hegyközcsatár, Hegyközújlak, Hegyközpályi, Hegyközszáldobágy stb.. Bővebben : biharihegykoz.5mp.eu

Rendszeresen látogassa a következő honlapokat :

Társblog : hegykozi.blogspot.ro

Facebook : facebook.com/hegykozioldala

Friss hírek, információk : hegykozcsatar.lapunk.hu

                                             hegykozcsatari.lapunk.hu

Isten hozta a Bihari Hegyközben '

Friss topikok

Utolsó kommentek

Nagyvárad és Bihari Hegyköz térképen

Kattintson a Google térképre ' '

Séta Nagyvárad és Siter között

Bihar vármegye

2014.05.17. 20:27 Váradi Hegyközi

Nagyon fontos lehet a szülőföld története sokak számára.Így van ez a Partiumban levő Bihar vármegyével kapcsolatban.Vajon ismerjük Bihar vármegye történetét.Lehet igen,lehet nem.Olvassa el mit ír Bihar megyéről a Wikipédia és Orendt Mihály.


Bihar megye (románul Județul Bihor) Románia észak-nyugati részén található. A Partium részét képezi. Északon Szatmár megye, keleten Szilágy, Kolozs illetve Fehér megye, délen Arad megye határolja, nyugatról Magyarországgal szomszédos. A megye székhelye Nagyvárad 205 077 lakossal.

Bihar megye címere

A megye összterülete 7544 km². Fontosabb földrajzi tájegységek a megyében: Nyugati-alföld (Câmpia de Vest), Nyugati-dombvidék (Dealurile de Vest), Réz-hegység (Munții Plopișului), Király-erdő (Munții Pădurea Craiului), Bihar-hegység (Munții Bihor) és részben a Vlegyásza-hegység (Vlădeasa).
Trianonig a Magyar Királyság része, előzménye Bihar vármegye egyidős a magyar királyság megszületésével. A királyi magyar vármegye 1918-ban 17 járásból állt, 10657 km² területen, ebből Románia 7874 km² kapott. A két világháború között a megye északi részét Szilágyhoz, a Királyhágó mögötti két falut Körösfeketetó, Királyhágó Kolozshoz csatolták, 1940-1944 között a megye északi és nyugati része (Nagyvárad, Nagyszalonta, a Sebes-Körös és a Berettyó völgye) visszatért Magyarországhoz, a maradék romániai Bihar székhelye Belényes lett. 1952-1968 között a megye Kőrös (Crișana) tartomány törzsterületét képezte (ez hét rajonból állt). 1968-tól, történelmi Béli járása Arad megyei elcsatolásától eltekintve visszaállt az 1952-es állapot.
Teljes cikk : hu.wikipedia.org 

A korai Magyarország trónörökösének hercegi birtoka az ún. dukátus volt. Ez a dukátus három elkülönülő tömbből állt, ezek egyike Bihar körül terült el, a másik Nyitra körül, a harmadik pedig az Al-Duna mellett volt. A bihari dukátust valószínűleg Árpád örököse, Szabolcs szervezhette meg, akinek a nevét földvár és több település neve is megőrzött számunkra. Szabolcs után Árpád fiai következtek az öröklésben, Tarhos, Üll, majd Zolta. A bihari vidék központja Bihar vára volt, s maga a dukátus az ország közel egyharmadát tette ki. Bihar vármegye kora-középkori jelentőségét mindez igen szemléletesen mutatja. A régészeti leletek tanúsága szerint a honfoglalás utáni időszakban a magyarság által legsűrűbben lakott terület megyénkben a Berettyó és a Sebes-Körös közötti vidék volt, amelynek nyugati határát a Sárrét jelentette, a másik oldalon pedig a bihari földvár és a Sebes-Körös szegélyezte mocsarakkal, szigetekkel, amelyek a magyarság megtelepedésében ideális körülményeket biztosítottak. A területfoglalás első időszaka után indult meg a vidék végleges benépesítése, a még lakatlanul hagyott területek meghódítása is. A X–XI. század folyamán vonta hatalma alá a magyarság a Sebes-Körös völgyét. Megkezdődték a folyóvölgyek általános megszállását is. Előbb még nyári szállásként és legeltetésre alkalmas területként használták ezeket a vidékeket, később állandó lakhelyüket is itt alakították ki. A nomád életmód megszűnte és a törzsszövetség felbomlása után az addig lakatlan területek megszállásában nagy szerepe volt a szétszóródó törzseknek, amit a megye törzsnévi eredetű helynevei is mutatnak. A XI. századi Bihar megye területének döntő részén magyar ajkú népesség élt. A Berettyó és legjelentősebb mellékvize, az Ér egész hosszában magyar szállásterület volt, s teljesen magyar lakossága volt, egészen a Sebes-Körös forrásvidékéig terjedő területnek. Ez utóbbi vidéken bár szórványos szláv nyomok is találhatók, de az esetleges román nevek igazolhatóan mind a magyarból származtathatók. Bihar vármegye története Anonymus elbeszélésében is megjelenik. 1200 körül született munkájának 50. és 51. részében részletesen foglalkozott a székelységgel. E szerint a székelyek a Kárpát-medencébe érkező Ösbő és Velek serege elé vonultak, hogy együttes erővel küzdjenek meg Mén-Marót csapataival, s foglalják el Bihar várát. Részletesen leírja a vonuló hadak útját, miszerint a magyar sereg a Duna–Tisza közén átlovagolva a mai Szentes mellett kelt át a Tiszán, s ott letáboroztak. Az ide érkező székelyek békésen csatlakoztak hozzájuk, majd ők vonulva a sereg élén tovább indultak. A mai Szarvasnál átkeltek a Körösön, majd a Teker patak mellett haladva a Jószás mellett táboroztak le, s másnap következett Bihar várának ostroma.

Bihar várának ostroma

Mén Marót várát a szlávok által épített földvár helyén emelték. A bihari vezér a Tisza, Maros és Szamos vize és az Igfon erdeje közt levő területet uralta. Kazár népek fölött uralkodott. Árpád vezér Biharba érkezvén felszólította a bihari vezért, engedje át neki a Szamostól a nyíri határokig és a meszesi kapuig terjedő vidéket, mely Atilla jogán őt illette meg. Elküldte neki ajándékait is. Marót a bihari várban szívesen fogadta ugyan a követeket - Öcsöb és Velek vitézeket - s gazdagon meg is ajándékozta mindkettőt -, de harmadnap tagadó válasszal küldte vissza azokat a fejedelemhez.

Mén Marót válasza a következő képen hangzott:

"Mondjátok meg Árpádnak, Hungária vezérének, a ti uratoknak! Tudjuk, mi a kötelességünk, mint barátnak barátja iránt, mindenben, ami csak kell neki; mert hiszen jövevény ember, és sok mindennel híjával van. Ámde azt a földet, melyet kegyelmünktől kért, semmiképpen oda nem engedjük, ameddig élünk. Azt is méltatlankodva fogadtuk, hogy Salán vezér igen nagy földet adott át neki, vagy jóindulatból, amint mondják, vagy félelemből, amit tagadnak. De mi sem jóindulatból, sem félelemből nem engedünk át neki még egy marok földet sem, noha azt a saját jussának mondja is. És szavai nem zavarják meg lelkünket, ha azt üzente is, hogy ő Attila király nemzetségéből származik, azéból, akit Isten ostorának hívtak. Attila ugyan erőszakkal elragadta ezt a földet az én ősapámtól, de most uramnak, a konstantinápolyi császárnak a kegyelmes jóvoltából senki sem bírja kiragadni azt az én kezemből."
Árpád a bihari vezér válaszát átgondolva úgy rendelkezett, hogy hadat küld ellene. Megállapodtak abban, hogy a Mén Marót elleni harcban vegyen részt Lél apja Tas, Előd fia Szabolcs, akitől a Csák-nemzetség származik, továbbá Tétény, apja Horkának és nagyapja Gyulának meg Zombornak, akiktől a Maglód-nemzetség származik. Árpád később még két győzedelmes hadjáratot vezetett ellene, mire Marót kijelentette, hogy egész országát felajánlja Árpádnak, ha ennek fia, Zolta (másképp: Szulta, Csolt, Zsolt), nőül veszi az ő leányát. Árpád az ajánlatot elfogadta és elrendelte, hogy Marót leányát fiának, nőül kérjék, a lakosság ifjait ejtsék túszul és hozzák magukkal. Öcsöböt, valamint Veleket megbízta, hogy rendezzenek díszes lakodalmat, Marótnak pedig adják át Bihar várát. A kazár király útra kelésük idején javasolta a magyaroknak, hogy válasszanak fejedelmet. Itt pedig e haza földjén az egyik kazár vezér leányát fogadja majd el menyéül Árpád. A krónika szerint Marót országa a szerződés után csak a Berettyó, az Ördögárka, Fekete-Körös és a későbbi erdélyi határ közt levő területre, más szóval a Sebes- és Fekete-Körös felső- és középső lefolyásának vidékére szorítkozott s ez holtáig tartott. Tas és Szabolcs a győzelem után visszafordultak Árpád vezérhez, miután az egész nép meghódolt a Szamos folyótól a Körösig, és senki sem merte a kezét emelni ellenük. Sőt maga Mén-Marót vezér sem igen akart ellenük vonulni, hanem inkább visszatért Görögországba.
Teljes cikk : biharihegykoz.5mp.eu

Szólj hozzá!

Címkék: Partium Bihar vármegye bihari dukátus Mén Marót

A bejegyzés trackback címe:

https://hegykozi.blog.hu/api/trackback/id/tr896178433

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása